FunkWeb kommer att ta fram en interaktiv presentation av ”The Butler”, den vinnande idén från NVCs workshop om idé till smart phone app. för personer med ADHD. Du kommer att få möjlighet att testa den före sommaren.
Upplägget för workshopen, med brukare, teknikutvecklare och fackpersoner från alla nordiska länder som delade erfarenheter och arbetade tillsammans visade sig vara en succé. Det var flera mycket bra idéer som kom fram. ”Comfort Zone”, med de viktigaste verktygen samlade för stressade situationer, och ”App.-databasen” där du kan söka på appar efter behov, är båda idéer väl värda att nämna.
”The Butler” är ett koncept med oändliga möjligheter. Det är en app. som använder sig av andra appar i din telefon för att organisera dig. Tankar som kom upp under workshopen handlade bland annat om design av butler efter personliga önskemål och allmänhetens medverkan i utvecklingen. Detta är en app. som inte bara hjälper personer med ADHD, eller andra kognitiva funktionsnedsättningar. Vem vill inte ha en butler?
Förhoppningar finns att idén ska kunna utvecklas till en färdig produkt. Någonting som talar för att detta kan bli möjligt är det oerhörda intresse som redan visats för projektet.
FunkWeb kommer för presentationen att fokusera på en konkret del av idén som handlar om planering av aktiviteter och feed-back på genomförande. Tanken är att sporra brukaren att ta sig för det som planeras, genom att synliggöra tidigare framgångar.
Länkar:
Läs mer om FunkWeb här
Bilder från workshopen